...בהרבה מאוד תחומים, בהירות הגדרות יכולה לחסוך הרבה זמן, אנרגיה ועוגמת נפש...
[מקצוב]
...באמריקה מדברים על כתשעה אנשים ביום שמתים בהמתנה להשתלה. אם להסתמך על אינטואיציה פשוטה...
[תרומות אברים]
...לומר שאנחנו "מעשנים פאסיביים" זה כמו לומר שאשה שסובלת ממגע לא רצוי היא "מתמזמזת פאסיבית"...
[עישון כפוי]
[ נכתב באוגוסט 2001 ]
כמו כל זכר עם יומן אלקטרוני, יש לי בעית זכרון רצינית.
לא כמו אצל כולם, אצלי הבעיה התחילה עוד לפני שמישהיא נתנה לי את ה"ארגונית" הראשונה שלי במתנה, כשהייתי בן 24. למעשה, משום שנולדתי עם תא זכרון בודד, אפילו לא הבנתי בזמנו את הסיבה שבעטיה בחרה אותה בחורה נפלאה לקנות לי דווקא יומן, מכל המתנות האפשריות.

שלא כמו כל זכר עם יומן אלקטרוני, אני אוהב הפתעות. הפתעות טובות - מה טוב. הפתעות לא טובות - ממילא אין איך להיות מוכן להן עם תא זכרון בודד.
מתוך האמונה בתועלת הגישה של "ואהבת לרעך כמוך" ומתוך הסתמכות על ההנחה שכולם אוהבים הפתעות טובות, אני גם משתדל בעצמי להפתיע כשמדובר בפעולות שנכנסות תחת הסיווג "טובות" ושאינן דורשות ממני מאמץ מיוחד.

ימי הולדת הם בהגדרתם אנטי תזה להפתעה ("וואו, איזו הפתעה! מה, יש לי היום יום הולדת? איך הפתעת אותי".)
לכן ובהתאם לזאת, אני משתדל, במידת האפשר - ובדיוק משום שכבר יש לי יומן אלקטרוני שמשמש לי כהרחבת זכרון - להביא מתנות יום הולדת בתאריכים שהנמענים יגדירו כ"לא צפויים", דהיינו תאריכים שאינם ימי ההולדת שלהם.

הבעיה בגישה הזאת, היא, שמסיבה לא ברורה כלשהיא, רוב האנשים אינם נוקטים בה. (...ואיזו תועלת אני יכול להפיק מהענין אם אני היחיד שלא מקבל הפתעות?)
ככה זה עם ישראלים, כל עוד אין חקיקה, אין מודעות - וכל עוד אין אכיפה, אף אחד לא שם על החקיקה.

לכן, בשלב ראשון, אני ממליץ על החקיקה הבאה:

 • כל עובד יהיה זכאי, פעם בשנה, ליומיים חופש לרגל יום הולדתו, לשם השגת מתנות למכריו. זאת אומרת שכל אחד יקנה מתנות פעם בשנה, לכולם. לא עוד בזבוז זמן שבועי על קניית מתנות, לא עוד פספוס תאריכי ימי הולדת, לא עוד חיים נטולי הפתעות.

 • בתור תקנה נוספת לחקיקה, לצורך הגברת הסיכוי להפתעה, ייאסר על העובד לקחת את ימי החופש הללו בשבוע שסביב יום הולדתו. כך יימנע מצב של קונצנזוס חדש שבו האנשים הקרובים אלייך היודעים מתי חל יום הולדתך, יצפו למתנה בתאריך מסויים. כמובן שכך גם תמנע האכזבה הנקודתית מאותם אנשים שמצפים לקבל ממך מתנה והשנה לא יקבלו...

  בשלב השני נמשיך עם קנסות על מתנות שלא עונות לאחת או יותר מהקטגוריות: "שימושית", "מקורית", "מה שרציתי" וכיו"ב - ונתמודד עם תופעות הלוואי מיישום החקיקה, שקשה לצפותן כרגע.

  הגיע הזמן למהפכה החברתית. מי בעד חיסול השגרה ירים את ידו.
 • הזכויות על כל החומר באתר שמורות ל נועם פלד 2001.
  דילוגי אותיות
  למה זה חשוב?
  השיר
  חילוני\דתי
  ישראלי\פלסטיני
  סרבנות
  עישון כפוי
  תרומות איברים
  ימי הולדת
  מקצוב
  <חדש> וידאו <חדש>
  מוסיקה
  רישומים
  צילומים
  מה זה האתר הזה?
  איך אפשר לעזור?
  אודות
  צור קשר