...לוגית ולשונית, לומר שאנחנו "מעשנים פאסיביים" זה כמו לומר שאשה שסובלת ממגע לא רצוי היא "מתמזמזת פאסיבית"...
[עישון כפוי]
...בהרבה מאוד תחומים, בהירות הגדרות יכולה לחסוך הרבה זמן, אנרגיה ועוגמת נפש...
[מקצוב]
...באמריקה מדברים על כתשעה אנשים ביום שמתים בהמתנה להשתלה. אם להסתמך על אינטואיציה פשוטה...
[תרומות אברים]
[ נכתב באוגוסט 2001 ]
 • "במה אתה יהודי?"
 • אחדות?
 • האמצעים
 • אתה מרגיש את זה מגיע?
 • אוקיי, הבנתי, אבל מה עושים?
 • הקישורים

 • חשוב: אני מקבל הרבה תגובות שמייחסות לי ולתוכן האתר גישה שאין בנו. אם ברצונך להבין את הרקע לנאמר בעמודים אלה, כדאי מאוד לקרוא את "אז מה, זה שיר אנטי דתי?" ואת "ולמה זה חשוב?"

  "על ערכים אי אפשר להתווכח,על ערכים אפשר רק להאבק." [פרופסור ישעיהו לייבוביץ]

  "במה אתה יהודי?"
  מי מאתנו החילונים לא הופתע פעם לשמוע את השאלה המוזרה הזאת מפיו של מחזיר בתשובה...
  אז ככה... קודם כל אני שמח מאוד ששאלת אותי את השאלה הזאת, כי באמת רציתי לדעת, מחזיר בתשובה יקר – מה עושה אותך יהודי? (ולא, אני לא יהודי בעצם זה שאני עונה על השאלה בשאלה...)

  האם מה שעושה אותך יהודי זאת ההצמדות חסרת ההגיון למערכת ערכים בעלת מאפיינים בלתי מוסריים בעליל?
  האם אלה הם דפוסי ההתנהגות הנוגדים בכל מהותם את המסורת והמורשת היהודית?
  האם זהו הרצון להשליט במדינה מערכת חוקים מעוותת, אי שויונית, גזענית המתייחסת לבני אדם שאינם יהודים דתיים מהמין הזכרי כאל יצורים נחותים מבהמות והסותרת את עצמה על ימין ועל שמאל?

  אם זה מה שמוגדר אצלך כלהיות יהודי, אז אני מתנצל מראש, אני לא מעונין להיות כזה – ויתרה מזאת, אני חושב שריבוי יהודים עם ערכים כמו שלך הוא סכנה קיומית למדינת ישראל יותר מכל מדינה שכנה אויבת.

  אם בשנות האלפיים אתה מתעקש לחיות ברמת ידיעות על העולם הדומה לזאת של האדם הקדמון ובקודים מוסריים שנקבעו לפי אמות מידה חברתיות מלפני אלף שנה , אין לזה שום קשר להיותך יהודי – ובטח ובטח שלא להיותי אני יהודי.

  מחזיר בתשובה יקר, אם זאת זכותך הדמוקרטית לעמוד במרכז רחוב חילוני ולחלק חומר תעמולה המטיף לקיום תרי"ג המצוות המדאיגות שלך, הרי שזאת זכותי הדמוקרטית לעמוד במרכז הרחוב שלך ולהציע חומר קריאה המביא הוכחות הלכתיות ומדעיות כי תורת ישראל נכתבה בידי בני אדם.

  אז זאת בדיוק הבעיה. המיסיונר החרדי לא מאמין בשויון זכויות. מבחינתו החוק, כמו כל היקום, נועד לשרת את מטרות השתלטותו.

  למי שלא חווה גירוש במכות על ידי המון זועם מרחוב על גבול רמת גן – משום שחשב שזאת זכותו הדמוקרטית לעמוד ברחוב ולהציע חומר קריאה - קשה להסביר עד כמה פשיסטית ואנטי דמוקרטית היא האידיאולוגיה החרדית.


  עוד דברים רלוונטיים:

  מאמר מבריק על השאלה "במה אתה יהודי?" \ עודד לבנה
  עוד מאמר מצויין: הזהות החילונית - פעם אחת ולתמיד \ עודד לבנה
  אינדקס טיעוני המחזירים בתשובה
  לשפד חילוני מותר אפילו ביום כיפורים שחל בשבת - מאמר מצוין על השנאה \ אינג' קדיד לפר
  (ודרך אגב, לא אומרים 'לשחוט' חילוני - כי שחיטה דורשת ברכה...)

  המוסר בתורה ובהלכה - מאמר של דעת אמת

  אחדות?

  אם תשאלו חילוני ממוצע מה תמצית הבעיה ביחסי דתיים חילוניים בישראל, התשובה הצפויה תהיה משהו בסגנון "הכפיה של מנהגי דת והעלוקתיות של המגזר החרדי, אלא מה?".
  ובכן חברים, כאן המקום להעמיד את הגורמים במרכז ואת הסימפטומים למיניהם ברקע.

  נכון, הכפייה הדתית ומנטאליות החברה החרדית כפי שנוגעות לחיינו בימים כתיקונם הן לא נוחות, צורמות, מעצבנות, נותנות תחושת פראייריות ויוצרות עוד כהנה וכהנה אי נעימויות - אבל בשורה התחתונה, כרגע, לרובנו הן עדיין לא נותנות הרגשה של סכנה קיומית, לא ממוטטות את הכלכלה הישראלית ואפילו לא גורמות לנו - כמעט - לשנות מאורח חיינו החילוניים.

  אם כך, יפצח תלמיד חכם, הכל בעצם בסדר ואפשר להתרכז באחדות ובהדגשת המשותף.
  ובכן...

  הגורם – מערכת ערכים שסותרת אפשרות קיום משותף עם כל מערכת ערכים אחרת.
  הסימפטומים – ניסיון להחליף את הדמוקרטיה במערכת שלטונית אנטי דמוקרטית, תוך ניצול אמצעים דמוקרטיים.

  מי שחושב שתיאור הסימפטומים בשורה למעלה הוא תיאור מוגזם, טוב יעשה אם ימשיך לקרוא.


  "חינוך הוא גילוי פרוגרסיבי של הבורות שלנו."
  [וויליאם דוראנט]


  האמצעים
  האמצעי העיקרי והחמור ביותר שהממסד החרדי משתמש בו, הוא חינוך. ליתר דיוק מניעת חינוך.

  במדינת ישראל של שנות האלפיים קיימות מערכות חינוך שלמות שבהן מתחנכים ילדים מבלי שינתנו להם הכלים הבסיסיים להתמודד עם חיים יצרניים, לרכוש מקצוע, או אפילו סתם להיות אזרחים בעלי מודעות אזרחית.

  ברובם המוחץ של בתי הספר במערכת החינוך החרדית לא מלמדים את מה שאמור להיות מוגדר כתשתית "לימודי הליבה".
  הכוונה היא לאותם יסודות השכלה שאמורים להספיק לאדם בכדי לרכוש מקצוע, בכדי לתפקד כאזרח יצרני בחברה ואם ירצה בכך, בכדי לרכוש השכלה גבוהה.

  אדם בעל שליטה באנגלית ברמה של כיתה ד' (במידה וזאת בכלל נלמדת), בעל אפס ידיעות באזרחות, חסר כל ידיעה שהיא בביולוגיה ובעובדות פיסיקליות פשוטות, שמימיו לא ראה אטלס או מפה כלשהיא - זהו פרופיל ממוצע של נער בן 18 בוגר מערכת חינוך חרדית. כל זאת מבלי להזכיר את פסיקות הרבנים המחרימות את השימוש במחשב אישי.

  ללא יסודות שכאלה אדם צריך להיות אינדיבידואליסט מוכשר בצורה יוצאת דופן בכדי להיות מסוגל לבחור בכוחות עצמו בין המשך חיים על תמיכה ממשלתית, לבין חיים כחלק מהחברה שמשתתף בבנית קיומה הכלכלי וחולק בנטל הבטחון השוטף.

  יש לציין לשבח את ארגון המתנדבים ה.ל.ל. שהוקם על ידי יוצאי המערכת החרדית במטרה לתמוך ולעזור לאותם אינדיבידואליסטים שמעוניינים להתגבר על המכשולים שהוצבו בפניהם, לפרוץ את המסגרת החרדית ולחבור לעולם המודרני.

  השאלה שאנו החילונים צריכים לשאול איננה מדוע מגזר שלם בציבור מסרב להכנס למעגל היצרני ולעבוד למחייתו, אלא כיצד יתכן שהמדינה הדמוקרטית כביכול שלנו מונעת חינוך בסיסי, מונעת בחירה וכופה בערות על מאות אלפי ילדים בכל שנה.

  גורמים חרדים שואלים: "כלום אין זו זכותו של הורה להחליט איזה חינוך יקבל ילדו?" ועל כך יש להשיב בתקיפות – לא!
  זכותו של הורה להחליט מה יהיה אופי החינוך ומה יהיו נושאי ההעשרה שלהם יזכה הילד, אבל רמת ידיעות מספקת בתחומים שקשורים לעצמאותו העתידית של הילד ולחינוכו לאזרחות סובלנית צריכה להיות מחוייבת על פי חוק וצריכה להנתן לילד על אפו ועל חמתו של החשוך בהורים.

  [עד כמה שידוע לי, בעקבות פסיקה משפטית בנושא מהשנים האחרונות, אמור היה משרד החינוך להגדיר בדיוק רב מהם אותם לימודי הליבה – וכצפוי במהלך תחלופות השרים במשרד נפל הנושא בין הכסאות.
  אם יש בידך מידע עדכני יותר בנושא אשמח לשמוע.]

  על הדרך בה נוגע הליברליזם בחובות הורה לחינוך ילדיו אפשר לקרוא במאמרו של עודד לבנה עתיד ישראל ורשות הפרט.


  אמצעי חשוב נוסף שמשתמש בו הממסד החרדי והמשלים את עקרונות חסימת הידע והמידע הוא מערכת ההחזרה בתשובה הענפה והיעילה – והממומנת ברובה מכספי המיסים שלנו.

  אם חשבת שמימון ההשתלטות החרדית מגיע רק מההקצבות הרגילות של משרד הדתות, הנה כמה נתונים מדצמבר 99':

 • משרד החינוך מממן כל סמינר החזרה בתשובה של תנועת "ערכים" בסכום של 18 אלף שקלים.
 • בסך הכל מימן המשרד ב – 99' קרוב למאה סמינרים להחזרה בתשובה של "ערכים" בעלות של 1.7 מיליון שקל.
 • עוד מימן משרד החינוך 1,100 עצרות החזרה בתשובה בעלות של 3,600 שקל כל אחת.
 • המשרד מימן גם 2,300 הרצאות - המשרד הקציב לכל הרצאה 900 שקלים , פי 15 מהסכום שהוא משלם למרצים בעלי תואר ראשון.
 • ההקצבות לארגוני ההחזרה בתשובה מתקציב התרבות החרדית של משרד החינוך גדלו בשנת 99' מ-16 מיליון שקל ל-21 מיליון שקל.

  [שחר אילן, הארץ, 28.9.99]


  אם כל זה לא נשמע נורא מידי, הנה כמה תיאורים של פעילויות "ערכים" שאנחנו מממנים בכספי המיסים שלנו: ככה נראה סמינר "החזרה בתשובה" מבפנים


  למי שנתקל בניסיונות החזרה בתשובה, הנה אינדקס טיעוני המחזירים בתשובה שכתב עודד לבנה


 • "אנחנו, כותבי הקונטרסים, היינו חרדים. גדלנו כחרדים וחונכנו לחשוב כחרדים. אנחנו יודעים, שהקמתה של מדינת הלכה בארץ ישראל היא אחד מיסודות האמונה החרדית הבסיסיים ביותר. בתפיסת העולם החרדית-דתית, יהודי שאינו סר למרות התורה, הוא טיפש, בור ('תינוק שנשבה') או רשע. את הטיפשים והבורים יש חובה הלכתית להחזיר בתשובה ואת הרשעים יש להכריח, בכפיה, לקיים את ההלכה."

  [הקונטרס החילוני של 'דעת אמת']


  אתה מרגיש את זה מגיע?

  כל אותן סכנות שרובנו לא חשים עדיין בקיומן - ברמת הכלכלה, ברמת אורח החיים האישי של כל אחד מאיתנו, ברמת אופי המשטר וכן, גם ברמה הקיומית - הן למעשה הרבה יותר מוחשיות מכפי שנוטים לתאר אותן בדרך כלל.

  לא אחדש כלום לרוב האנשים כשאזכיר שבהיעדר חוקה בישראל ובהיקפם החלקי מאוד של חוקי היסוד, יכולה כל קבוצה שמשיגה את הרוב החוקי הדרוש, להעביר חוקים שאינם עולים בקנה אחד עם זכויות שויון, חופש ביטוי וחופש דת ומצפון. לא כל שכן כאשר את מעט חוקי היסוד שלנו ניתן לשנות ברוב פשוט של 61 חברי כנסת.

  אם נתעלם לרגע מסוגיות הקשורות בצרכים בטחוניים ותקנות לשעת חירום למיניהן, השאלה המרכזית שצריך כל חילוני לשאול את עצמו היא עד כמה סכנה שכזאת אכן מוחשית מכיוון המגזר החרדי ועד כמה היא רלוונטית לחייו.

  אז בבקשה:

 • אחד מכל חמישה ילדים בגיל בי"ס יסודי לומד בימים אלה בבי"ס של מערכת החינוך החרדית. בעשר השנים 1990-2000, מתוך גידול של 100 אלף במספר התלמידים בבתי ספר יסודיים, 80 אלף הוא הגידול ברשתות החינוך החרדי.
  הדרך ממערכת כזו למערכת חינוך רגילה קשה עד בלתי אפשרית וילד שמתחיל במערכת כזו סופו ברוב המקרים שלא יצטרף לסקטור היצרני בחברה או שיתקשה בהמשך הדרך אם יבחר בחיים אזרחיים רגילים.
  מיותר לציין שלא זאת בלבד שקולו כבוחר עתידי ישאר במחנה המעדיף מדינת הלכה על פני צביון דמוקרטי , אלא שרבים הסיכויים שיבחר לחיות כנתמך מקצבאות – ולו רק בגלל חוסר אפשרויות הבחירה העומד בפניו.

 • 22 ח"כים, שהם 18% מהכנסת, הם חרדים – אבל רק 9% מהאוכלוסיה היא כזאת.
 • ח"כים כמו בני אלון וצבי הנדל מהאיחוד הלאומי-ישראל ביתנו וחכ"ים חברי המפד"ל – שאינם אמורים לייצג את הציבור החרדי - מצביעים תמיד הצבעה "חרדית" בלי שום כבוד לשום ערך דמוקרטי.
  כפי שאפשר לנחש ברמת ודאות מוחלטת, כשההצבעה תהיה קשורה להפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה, הם יצטרפו לתומכים.

 • ללא כל קשר למספר המנדטים, החרדים שולטים היום - דרך משרדי הבריאות, העבודה והרווחה, הפנים, החינוך וועדת הכספים – על כשני שליש מהתקציב החברתי של המדינה.

 • על אף שהצטרפות מיליון מהגרים הגדילה בצורה ניכרת את מחירו של מנדט בבחירות האחרונות, מספר חברי הכנסת של אגודת ישראל נותר כשהיה. על גדילת ש"ס אין צורך להרחיב את הדיבור, במיוחד כשהמצב הכלכלי קשה – ובמיוחד כשאנחנו תורמים לגידולה באמצעות כספי המיסים שמגיעים למוסדותיה בצורה בלתי חוקית.

 • חלק גדול מאוד מהדתיים שאינו שייך למגזר החרדי תומך גם הוא, הן אידיאולוגית והן מעשית, ברעיון של החלפת המערכת הדמוקרטית במערכת הלכתית . בקצב הגידול של המגזר החרדי, לא רחוק היום בו יהיה רוב פרלמנטרי לתומכים ברעיון המסוכן הזה. אנשים שכאלה, אפילו בתפקידים ציבוריים, מתחבטים בשאלת הנאמנות הכפולה – האם לנהוג לפי ציווי ההלכה או לפי דרישות הצביון הדמוקרטי של ישראל.

 • ברגעים אלה ממש מוקדש חלק מתקציב המדינה להחזרה "בתשובה" של חילוניים ב שיטות שכל אחד מאיתנו מגדיר כפשע כשהן מבוצעות במסגרות אחרות.


 • "ככל שאני מתבגר, אני שם לב פחות למה אנשים אומרים. אני רק מתבונן במה הם עושים." [אנדרו קרנגי]


  אוקיי, הבנתי, אבל מה עושים?
  מורי ורבי, רוני מדעת אמת , מחדד את שלושת השלבים שמן הראוי שאדם יעבור – ושאותם, אני מקוה, ישכיל מספר הולך וגדל של חילונים לעבור:

 • אמונה – חילוני צריך להאמין בלב שלם בעקרונות ההומניזם והדמוקרטיה ולהעדיף אותם על כל אמונה אחרת. להאמין ולקבל, לשמור ולעשות.

 • ידיעה - ללמוד ולדעת, להשכיל ולהחכים, לעיין ולהבין את אמונתך שלך, אמונת האדם הרוצה לחיות עם שאר בני האדם ביקום מתוך ראייה שויונית שלו אליהם - ולהבין גם את הצד האחר ("סיטרא אחרא"), היא אמונת הדת, המתנגדת לעקרונות שכאלה.

 • מעשה - כל דבר המקדם את אמונתנו ומאמיניה והמצמצם את אמונת מתנגדינו ואת כוחה.

  מחזיר בתשובה יקר, אנחנו יכולים להיות חדורי אמונה לא פחות ממך ומחבריך. הגיע הזמן שתתחיל לרמוז למנהיגים שלך שיוטב לכולנו אם הם יישרו קו עם מנהיגי הדת שבעולם המערבי ויבינו שאפשר להחזיק באמונה דתית מבלי לרצות לחסל את הדמוקרטיה.

 • "ארגון שנקרא בשיא הציניות 'דעת אמת' פירסם מספר עלונים שבהם שאלות וקושיות על עובדות מדעיות שנזכרות בתורה ובתלמוד... מלכתחילה, חל איסור מפורש לקרוא את דברי הכזב וההסתה נגד תורתנו הקדושה ואין להחשף לניסויים כאלה כתפלתנו 'אל תביאנו לא לידי ניסיון ולא לידי ביזיון'. אולם, מי שבטעות קרא את דברי הבלע, ומעוניין לשמוע דעת תורה. יכול לקבל כאן את דברי הרב דב שטיין שליט"א. שטרח להשיב בטוב טעם לדברי המסיתים."

  [ נעם רוטר נפגע מחקירות דעת אמת בתורתו הקדושה]


  הקישורים:

 • המוסר בתורה ובהלכה - מאמר של דעת אמת
 • שוביניזם ברוח ישראל סבא
 • מעמד האשה בהלכה היהודית - מאמר של דעת אמת
 • בעולם החרדי מענישים את הנאנסת

 • לשפד חילוני מותר אפילו ביום כיפורים שחל בשבת - מאמר מצוין על השנאה מאת אינג' קדיד לפר (ודרך אגב, לא אומרים 'לשחוט' חילוני - כי שחיטה דורשת ברכה...)
 • גויים בהלכה - מאמר של דעת אמת
 • מה שאתה יודע ומה שאינך יודע על תרי"ג מצוות
 • פרספקטיבה אתאיסטית על הניגוד בין דת ומוסר
 • עמוד המאמרים באתר דעת אמת

 • כמו חמור במרק פירות \ אינג' קדיד לפר - על הבנת חז"ל במדע והבנת מנהיגי ש"ס בידיעות חז"ל
 • קונטרס דעת אמת החוקר את היות התורה משמיים

 • הפנטיות ניצחה. בית דהאן למכירה - משפחה דתית קנאית נכנסת לשכונה חילונית ופותחת במתקפה
 • תחליטו: אתם איתנו או לא \אינג' קדיד לפר - מי שלא משחק לפי הכללים, לא משחקים איתו לפי הכללים
 • ככה רואה העיתונות החרדית את העולם
 • מאמר מבריק על השאלה "במה אתה יהודי?" \ עודד לבנה
 • עוד מאמר מצויין: הזהות החילונית - פעם אחת ולתמיד \ עודד לבנה


 • סיפורים אישיים של יוצאים בשאלה
 • אינדקס טיעוני המחזירים בתשובה
 • הזכויות על כל החומר באתר שמורות ל נועם פלד 2001.
  דילוגי אותיות
  למה זה חשוב?
  השיר
  חילוני\דתי
  ישראלי\פלסטיני
  סרבנות
  עישון כפוי
  תרומות איברים
  ימי הולדת
  מקצוב
  <חדש> וידאו <חדש>
  מוסיקה
  רישומים
  צילומים
  מה זה האתר הזה?
  איך אפשר לעזור?
  אודות
  צור קשר