...לא עוד בזבוז זמן שבועי על קניית מתנות, לא עוד פספוס תאריכי ימי הולדת, לא עוד חיים נטולי הפתעות...
[ימי הולדת]
...לומר שאנחנו "מעשנים פאסיביים" זה כמו לומר שאשה שסובלת ממגע לא רצוי היא "מתמזמזת פאסיבית"...
[עישון כפוי]
...באמריקה מדברים על כתשעה אנשים ביום שמתים בהמתנה להשתלה. אם להסתמך על אינטואיציה פשוטה...
[תרומות אברים]
[ נכתב באוגוסט 2001 ]
בהרבה מאוד תחומים, בהירות הגדרות יכולה לחסוך הרבה זמן, אנרגיה ועוגמת נפש. אם נזוז לרגע מקטגוריות הנושאים שבשיח הציבורי, אחד הנושאים שבו אפשר להפיק הרבה תועלת מחידוד הגדרות הוא ההתייחסות הלשונית הבסיסית לסוגי יצירות אמנותיות.

בשלוש התמונות הבאות ניתן לראות יצירות אמנותיות. כל ילד ישראלי יודע להבחין בכך שהיצירה מימין היא מה שמכונה "ציור", שהיצירה משמאל היא גרפיקה ממוחשבת ושהיצירה במרכז היא קולאז' ויזואלי שכולל גם ציור וגם גרפיקה ממוחשבת.

ציור קולאז' גרפיקה ממוחשבת


מה שמכונה בפי רבים "מוסיקה אלקטרונית" במרבית המקרים איננו מוסיקה לפי הגדרות רגילות. לא, אני לא מביע פה טעם אישי. יש הרבה יצירות אמנותיות, חלקן אפילו מרגשות, תחת הקטגוריה המדוברת. אבל מבחינת מהות הביצוע, ברובן אין מגע אנושי ישיר בין גוף אדם מבצע לבין תנודות של מולקולות אויר שיוצרות צליל.

קטע אודיו (שמע) שהן התוכן והן התכלית שלו הם קצב תנודות אחיד ללא תוכן מלודי, הרמוני ולירי, ושהצלילים בו אינם נגרמים ע"י מגע אנושי - ישיר או מתווך - לא אמור להקרא "שיר" או "קטע מוסיקלי" יותר מאשר רעש קצבי של מנועי דיזל הפועלים בקצב דומה. שניהם שמיעים, שניהם רקידים באותה מידה, שניהם אינם נוצרים ממגע ישיר של גוף אנושי בגורם רעד. יותר חשוב מזה - משניהם אפשר ליצור יצירת אמנות, אבל אין סיבה לקרוא להם מוסיקה.

שוב, כשם שיצירה גרפית ממוחשבת איננה ציור, כך יצירה המורכבת רק מצלילים המופקים בלחיצת מקשי מכשירים אלקטרוניים איננה מוסיקה.
למען חידוד ההגדרות, אני מוכן להציע את המינוח "מקצוב אלקטרוני". כל מינוח אחר שיהיה מקובל על הצדדים הנוגעים בדבר, יהיה מספיק טוב.

מה התועלת שנוכל להפיק מהעניין? ובכן...
כמה פעמים יצא לך לקבל הזמנה לאירוע שבה תוארה "המוסיקה המשובחת" ולאחר בירור מעט יותר מעמיק שצרך זמן ואנרגיה לגלות שהמדובר בטראנס או ברצף מונוטוני כלשהוא של מקצוב אומ-צה אומ-צה למיניו ואשר אין בינו לבין מגע אנושי ישיר כלום למעט האצבע הלוחצת על מקש העכבר? אם שמחת על התגלית או לא, אין הדבר מפחית מהבעייתיות שבעניין, שכן באותה מידה יכולת לגלות שם סוג אחר של יצירות אמנותיות.

הרי זה בדיוק כמו לקבל הזמנה לתערוכת ציורים, לבוא ולגלות שמדובר באיורים ממוחשבים של קוים ועיגולים בגדלים שונים.

בכדי שלא יוצאו דבריי מהקשרם – אין לי דבר וחצי דבר נגד צורות בילוי מועדפות וטעם אמנותי שונה של אנשים. אנשים רבים וטובים זקוקים דווקא למונוטוניות המקצבית הזאת, בדיוק כשם שאנשים רבים אוהבים לראות יצירות שמורכבות רק משילובים של קוים ועיגולים בגדלים שונים.
על אף כל זאת, רובנו מעדיפים להכיר ולבלות בחברת אנשים בעלי טעם אמנותי דומה וצורות בילוי דומות לשלנו. הרי זה חלק מהטבע האנושי. לשם כך בדיוק אנו זקוקים להגדרות מדוייקות. כאן מעשנים. כאן לא מעשנים. כאן משמיעים מקצוב אלקטרוני, כאן משמיעים מוסיקה. הוא רוצה מקצוב מהיר ואני רוצה מוסיקה קצבית.

אם נתחיל להשתמש במינוחים "מקצוב אלקטרוני משובח" "קולאז'ים חצי אלקטרוניים" "מוסיקה טובה" – או בהגדרות סגנוניות שאינן שנויות במחלוקת - נוכל לדעת בדיוק למה מתכוון הדי.ג'יי. או המפיק שמנסה למשוך אותנו, כמו גם לדעת אילו סוגי יצירות ישמיע התקליטן שהזמנו לברית של הנכד - או הממקצב, אם הנכד שלנו הוא מהברנז'ה.


הבהרה: הדברים הנאמרים בעמוד זה מביעים את דעתו של הכותב ברגעי הכתיבה בלבד ואין להשליך מהם על שום הלך מחשבה - רציונלי או אחר - ברגעים אחרים.
הזכויות על כל החומר באתר שמורות ל נועם פלד 2001.
דילוגי אותיות
למה זה חשוב?
השיר
חילוני\דתי
ישראלי\פלסטיני
סרבנות
עישון כפוי
תרומות איברים
ימי הולדת
מקצוב
מוסיקה
רישומים
צילומים
מה זה האתר הזה?
איך אפשר לעזור?
אודות
צור קשר