--דרושים--
לקרקס נוער יהודי ערבי
נערים ונערות
בגילאי 10-15
(לא בדיחה!)
"קבלה עצמית כדי שתוכל לחיות עם עצמך, בקורת עצמית כדי שאחרים יוכלו לחיות איתך."
[ישראלי\פלסטיני]
...לא עוד בזבוז זמן שבועי על קניית מתנות, לא עוד פספוס תאריכי ימי הולדת, לא עוד חיים נטולי הפתעות...
[ימי הולדת]
...לומר שאנחנו "מעשנים פאסיביים" זה כמו לומר שאשה שסובלת ממגע לא רצוי היא "מתמזמזת פאסיבית"...
[עישון כפוי]
...בהרבה מאוד תחומים, בהירות הגדרות יכולה לחסוך הרבה זמן, אנרגיה ועוגמת נפש...
[מקצוב]
...באמריקה מדברים על כתשעה אנשים ביום שמתים בהמתנה להשתלה. אם להסתמך על אינטואיציה פשוטה...
[תרומות אברים]
[ נכתב באוגוסט 2001 ]
"אם אתה פציפיסט - הילחם במיליטריסטים."
[פרופ' ישעיהו ליבוביץ']

בקבוצות דיון בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני עולות לעיתים קרובות הודעות בנושא סרבנות "מצפונית" לשרות בצה"ל.

אם נניח לרגע בצד את העובדה התמוהה שאף אחד מהקוראים לסרבנות לא קורא במקביל גם לסרבנות של חיילי צבאות ערב, של כוחות הבטחון הפלסטיניים הלוחמים נגד ישראל ושל ארגוני הטרור השונים במדינות הגובלות עם ישראל, הרי שלדעתי האישית, במדינה עם מטרות שירות צבאי מוצהרות כגון אלו שבישראל, שבה הפסד במלחמה פירושו חיסול, האופן היחיד שבו ניתן לבצע סרבנות ושזו אכן תחשב מצפונית ולא פוליטית, הוא כאשר חייל מסרב לבצע פקודה שלדעתו עוברת על הקוד האתי של צה"ל - או על עקרונות "מצפון" כלשהם.

כאשר נער בן 17 מסרב מראש ליטול על עצמו חובה אזרחית שמהווה חלק מהמסגרת הדמוקרטית של מדינתו ולהתגייס לשירות - וכשהטיעונים העולים מפי סרבני מצפון מעמידים שירות צבאי כמורה חיילת כמשהו שיש לסרב לו באותה מידה כלשירות קרבי (משום ההשתייכות למסגרת...) - סרבנות שכזאת איננה מצפונית אלא פוליטית או על רקע מניעים אגואיסטיים.

משום היות צה"ל צבא עממי, השייכות למסגרת הצבאית אינה שונה מצפונית מהשייכות למסגרת העם הישראלי ולכן טיעוניהם של סרבני מצפון לגבי אי רצונם להשתייך למסגרת שכזאת בטלים מעצם הסכמתם להשאר אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל.

מנסיון אישי אני יכול להעיד שחיילים מסוגלים לעזור למתן, לרסן ולמנוע תגובות לא רגישות של חיילים אחרים שדעתם ו\או התנהגותם אינה עולה בקנה אחד עם המינוח "מצפון" - ולכן לדעתי מעורבות "מצפונית" מתוך המסגרת יעילה יותר מאשר התבדלות מן הכלל ומן המסגרת החברתית.

הסעיפים להלן מתוך הקוד האתי של צה"ל מבהירים בדיוק מדוע חובתו של החייל לשמור על אותו מושג שעטנזי שמכנים אותו במסגרות רבות "מצפוניות". טוב יעשו המצפוניים אם יטרחו יותר להטמעת המשמעויות של שמירה על הקוד האתי בתוך המסגרת הצה"לית, במקום להפקיר את הזירה לאלה מאיתנו שפחות מודעים למשמעויות הרלוונטיות.

"
חיי אדם

החייל ישמור על חיי אדם מכל משמר, מתוך הכרה בחשיבותם העליונה, ויסכן את עצמו או את זולתו אך ורק במידה הנדרשת לביצוע המשימה.
קדושת החיים בעיני חיילי צה"ל תבוא לידי ביטוי בכל מעשיהם, בתכנון שקול ומדוקדק, ובביצוע נכון, בהתאם למשימה, במידת ההסתכנות הראויה ובמידת הזהירות הראויה באימון מושכל ובטיחותי באופן מקצועי ובמאמץ מתמיד להקטין את הפגיעה בנפש למידה הנדרשת להשגת המשימה.
"
...

"
טוהר-הנשק

החייל ישתמש בנשקו ובכוחו לשם הכרעת האויב במידה הנדרשת לשם כך ויתרסן, כדי למנוע פגיעה שלא לצורך בחיי אדם, בגופו, בכבודו וברכושו.
טוהר הנשק של חיילי צה"ל הוא השימוש המרוסן שהם עושים בנשקם ובכוחם, בביצוע המשימה רק במידה הנדרשת להשגתן, ללא פגיעה מיותרת בחיי אדם, בגופו, בכבודו וברכושו, הן בחיילים, הן באזרחים ובמיוחד בחסרי ישע, בעת מלחמה ובפעולות בטחון שוטף, בעת רגיעה ובעת שלום.
"


קישורים:

הקוד האתי של צה"ל

תנועת פרופיל חדש - תנועה לאזרוח החברה בישראל
הזכויות על כל החומר באתר שמורות ל נועם פלד 2001.
דילוגי אותיות
למה זה חשוב?
השיר
חילוני\דתי
ישראלי\פלסטיני
סרבנות
עישון כפוי
תרומות איברים
ימי הולדת
מקצוב
<חדש> וידאו <חדש>
מוסיקה
רישומים
צילומים
מה זה האתר הזה?
איך אפשר לעזור?
אודות
צור קשר