--דרושים--
לקרקס נוער יהודי ערבי
נערים ונערות
בגילאי 10-15
(לא בדיחה!)
"קבלה עצמית כדי שתוכל לחיות עם עצמך, בקורת עצמית כדי שאחרים יוכלו לחיות איתך."
[ישראלי\פלסטיני]
...לא עוד בזבוז זמן שבועי על קניית מתנות, לא עוד פספוס תאריכי ימי הולדת, לא עוד חיים נטולי הפתעות...
[ימי הולדת]
...לומר שאנחנו "מעשנים פאסיביים" זה כמו לומר שאשה שסובלת ממגע לא רצוי היא "מתמזמזת פאסיבית"...
[עישון כפוי]
...בהרבה מאוד תחומים, בהירות הגדרות יכולה לחסוך הרבה זמן, אנרגיה ועוגמת נפש...
[מקצוב]
...באמריקה מדברים על כתשעה אנשים ביום שמתים בהמתנה להשתלה. אם להסתמך על אינטואיציה פשוטה...
[תרומות אברים]
[ פורסם ב - 11.3.02 ב"תזה", מגזין הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א ]
"אם אתה פציפיסט - הילחם במיליטריסטים."
[פרופ' ישעיהו ליבוביץ']

במאבקים בהם לוחם חופש של אחד הוא טרוריסט של האחר, לא קשה לפתח סכיזופרניה ולתפקד בד בבד גם כ"פושע מלחמה" וגם כ"סרבן מצפוני".

ה'אאוטינג' שנתן מכתב הקצינים האחרון למשמעויותיו והשלכותיו האמיתיות של המינוח "כיבוש", הוא חשוב, מבורך, ואני אישית תומך בו ומזדהה איתו. למרות זאת, לא חתמתי על המכתב - ושתי סיבות מרכזיות לי לכך.

האחת: אינני רואה בעצם האקט של לבישת מדים מעבר לקו הירוק "פשע מלחמה".
מעבר לקו הירוק גרים, בין היתר, הרבה אזרחים שבחירתם לגור בבתיהם, במידה והייתה כזאת, לא התבססה על אידיאולוגיה קיצונית או גזענית כלשהי. במקרים מסוימים הם אף אינם יודעים מה משמעות המושג "הקו הירוק".

אודה ולא אבוש, עד לפני שנה ורבע לא ידעתי ששכונת גילה היא מעבר לקו הירוק...והגבעה הצרפתית? רנה קאסן? מצפה שלם? פארק המים "אטרקציה"? צוקי דרגות? מחלף לטרון?...כן, כן, כל אלה נמצאים מעבר לקו הירוק.

השמירה על חיי ילדים מפני חדירת מחבלים ליישוביהם עדיין לא הוגדרה כפשע מלחמה בשום אמנה בינ"ל, אפילו אם חוקיותם של היישובים המדוברים מוטלת בספק. שמירה שכזאת אינה פסולה בעיניי אפילו כאשר אני מתנגד מוסרית לקיומם של היישובים הללו או למשמעויות הנלוות לקיומם, קרי הכיבוש.

הסיבה השנייה: סירוב נקודתי לפקודות ש'דגל שחור' אכן מונף מעליהן, כמו גם מניעה או חשיפה של מעשי נבלה שנעשים בשם הכיבוש, כל אלה הן פעולות שלדעתי עשויות להשפיע יותר מאשר נפקדות אישית.
לי אישית לא יהיו ייסורי מצפון לו אצטרך לדווח על חייל מתעלל, כשם שלא אהסס לדווח על שכן שמכה את אשתו, אפילו אם יש בינינו קשרי ידידות.

משמעות המילה "כיבוש" לא קשורה בהקמת התנחלויות או בפיסת שטח זאת או אחרת, אלא פשוט בשליטה בכוח הזרוע בעם אחר.
לאספקטים שונים של שליטה שכזאת, דוגמת אכיפת עוצר קולקטיבי על אוכלוסיה שלמה או השתתפות בהריסת בתים, אסרב בתוקף, אך שכיבה במארב ועימות עם מחבלים בדרכם לפיגוע אינן פעולות שמצפוני יקיא.

באופן שונה לגמרי מ חותמי מכתב הקצינים וסירובם הסלקטיבי (אך הגורף), קיים פלג אחר של סרבנים, ה"פציפיסטים". תמצית תפיסתם היא הסירוב להשתייך למסגרת צבאית כלשהיא.
ולכל מי שאינו בקיא בתפיסתם של הפציפיסטים, הרי תקציר קל: עבור פציפיסט, שירות כמורה חיילת באולפן בתל אביב הוא פסול. כמוהו גם שירות כחובש בבית חולים אזרחי. כל זאת, כאמור, משום ההשתייכות למסגרת הצבאית.

שני מוקשים לוגיים בתפיסה שכזאת. האחד טמון בעובדה שהצבא בישראל הוא צבא עממי (או לפחות אמור תיאורטית להיות כזה), כך שעצם ההשתייכות למסגרת הצבאית למעשה זהה מצפונית להשתייכות לחברה הישראלית. השני, הטריוויאלי, קשור בעובדה שמרגעי הקמתה (ולמעשה בשל הקמתה) עמדו מול ישראל צבאות וכוחות לוחמים רבים שטרחו להבהיר בכל רגע נתון כיצד ללא צבא ישראל פשוט תחדל מלהתקיים.

כאשר מתחילים לחקור לעומק טיעוניהם של הפציפיסטים, מגיעים לבסיס אידיאולוגי שבמקרים בהם הוא מבוסס דיו, שולל למעשה קיומה של זכות הגדרה עצמית לעם היהודי במזרח התיכון- או בכל מקום אחר שהוא לצורך העניין. מוטב לו לכל מי שתומך בזכות הגדרה עצמית לפלסטינים, שיוודא שהוא תומך במקביל גם בזכות זהה לעם היהודי. אם אינו תומך בכזאת, אנא יבהיר זאת בתחילת הדיון, לפני שינסה לדסקס כיבוש והתנחלויות למיניהן.

בדיוק כשם שלא כל אזרח ישראלי תומך, מתוקף השתייכותו לחברה הישראלית, באידיאולוגיות אנוכיות לאומנית, כך לא עצם ההשתייכות למסגרת הצה"לית, בין אם מעבר לקו הירוק, א-לה מכתב הקצינים, או בין תחומיו, א-לה הפציפיסטים, תומכת ישירות או בעקיפין בדיכוי שמופעל על הפלסטינים.

לסיום, טוב יעשו הסרבנים למיניהם אם יטרחו לקרוא את הסעיפים "חיי אדם" ו"טוהר הנשק" מתוך הקוד האתי של צה"ל , שהשמירה עליהם והנחלת ההבנה שלהם בקרב חיילים תועיל הרבה יותר מכל סרבנות גורפת שהיא.


הדף הישן בנושא סרבנות
הזכויות על כל החומר באתר שמורות ל נועם פלד 2001.
דילוגי אותיות
למה זה חשוב?
השיר
חילוני\דתי
ישראלי\פלסטיני
סרבנות
עישון כפוי
תרומות איברים
ימי הולדת
מקצוב
<חדש> וידאו <חדש>
מוסיקה
רישומים
צילומים
מה זה האתר הזה?
איך אפשר לעזור?
אודות
צור קשר